Loading...
Yenibosna merkez mah... (+90) 531 7677479 info@adib.com.tr

Instagram'da satış arttırmanın yolları

Instagram'da satış arttırmanın yolları

Son dönemlerde herkesin aklında olan sorunun cevabı, Instagram'da satış arttırmanın yolları

Instagram'da satış arttırmanın yolları


Facebook, Telegram, LinkedIn ve Twitter gibi diğer sosyal ağlar, sosyal medya pazarlama konularında çok dikkat çekse de, ancak tüm dünyada Instagram ücretsiz, erişimi kolay ve görsel olarak çekici ve aynı zamanda çok geniş. Her geçen gün artan kullanıcı sayısı Bireyler ve işletmeler tarafından ürün satmak için giderek daha fazla kullanılmaktadır.
Sosyal ağlarda ve Instagram'da amaçlı bir varlığınız varsa, olumlu sonuçlar alırsınız. Müşterilerle daha iyi etkileşim ve hedef kitlelere daha hızlı erişim yapabilmek önemli avantajlardır. Müşterilerinizi web sitenizi ziyaret etme gibi sosyal ağlar üzerinden diğer kanallara yönlendirebilirsiniz.
Instagram kullanıcılarının %90'ının en az bir işletmeyi takip ettiğini bilmek önemlidir. Sadece alışveriş yapmak için Instagram'dan yararlanan kullanıcılar değil, B2B karar vericilerinin %36'sından fazlası yeni ürünleri veya hizmetleri tanıtmak için Instagram'ı kullanıyor.
Markanızı insanlar arasında yaygınlaştırmayı ve Instagram'da satışları artırmanın püf noktalarını düşünüyorsanız, sadık müşterilerinize ulaşmak için önemli ve pratik noktaları incelemek için bu yazımızda bize katılın.
Instagram'da satışları artırmanın püf noktası
Bir AVM’ye girdiğinizde, tüm dükkanların aynı sayıda müşterisi mi var? Kesinlikle değil. Instagram'ı AVM olarak kabul ederseniz, elbette tüm işletmeler aynı satışlara sahip olamaz. Instagram hesabınızdaki satışların rakiplerinizden farklı olması için aşağıdaki noktalara dikkat etmeniz gerekiyor:

1.Instagram hesabınızı iş veya profesyonel yapın

Öncelikle Instagram'da satışları artırmak için hesabınızı profesyonel moda geçtiğinizden emin olun.
Başlamak için Instagram uygulamasını açmanız, profilinizden ayarlar bölümüne girin, hesap seçeneğini seçin ve "Profesyonel hesaba geçiş yap" seçeneğine tıklayın ve ilgili ayarları yapın.
Profesyonel bir hesabın en önemli avantajlarından biri, Insights adlı Instagram analiz araçlarına erişmenizi sağlamasıdır.

 2.Profil sayfanızı optimize edin

Instagram takipçilerini müşteriye dönüştürmenin ilk adımı, müşterinin dikkatini çeken yaratıcı bir profil oluşturmaktır. Profil sayfanız, hedef kitlenizin sizden gördüğü ilk şeydir ve ilk üç saniyede onları sizi takip etmeye ikna etmeniz gerekir. Profilinizdeki şu öğeleri optimize edin:
Profil fotoğrafı: Kendinizi tanıtıyorsanız yüzünüzün fotoğrafını koymalısınız ancak işletmenizi tanıtmak istiyorsanız marka logonuz profil fotoğrafı için çok uygundur.
Bio: Bio açıklaması resmin altına yerleştirilmelidir. Bu açıklama, yaptığınız şey hakkında çok eksiksiz ve net olmalıdır. Rakiplerinizin sayfasından ayırt etmek için ürününüzün ayırt edici özelliğini bio açıklamasına yazmalısınız. Müşterinin neden sizden satın alması gerektiğini düşünün. Bu sorunun cevabını bio'ya yazın.
Öne Çıkan Hikaye: Instagram hikayelerinde düzenli olarak gönderi yayınlıyorsanız, teklifleri, yeni ürünleri, müşteri memnuniyetinin ekran görüntülerini, nasıl ödeme yapacağınızı ve sizinle nasıl bağlantı kuracağınızı göstermek için profil vurgulama bölümünde özel albümler oluşturun. Öne çıkanlar için içeriğine göre çekici bir kapak seçtiğinizden emin olun.
Bir web sitesi bağlantısı koymak: Bir web sitesine sahip olmanın işletmenize daha fazla güvenilirlik kazandıracağını biliyorsunuz. Eğer bir siteniz varsa, linki bio kısmına koyun. Bunu yapmak site trafiğinizi de artıracaktır.

3.Sayfanızın görünümünü iyileştirin.

Instagram profillerinizi ve gönderilerinizi, hedef kitlenizin markanızı tanımasını kolaylaştıracak şekilde tasarlayın. Kalabalığın arasından sıyrılmak için tutarlı bir iş mesajınız olmalıdır. Instagram varlığınızın önemli bir kısmı mesajınızla ilgilidir. Sayfanızın iyi görünmesi için şu ipuçlarını izleyin:
Fotoğraflarınızla imza stili oluşturun: Markanızın Instagram'da tanınmasını sağlamanın bir yolu, kaliteli görsel içerik oluşturmaktır. Müşteri görüntüyü sanal olarak gördüğünden, ürün veya hizmetinizin net, yüksek kaliteli bir görüntüsünü sergilemeniz önemlidir. Asla hazır görseller kullanmayın. Ürününüzün fotoğraflarını kendiniz çekmeye çalışın. Hazır görseller kullanmanız gerekiyorsa, imzanızı içeren değişiklikler yaptığınızdan ve ardından yayınladığınızdan emin olun.
Marka bilinci oluşturma için belirli renkler kullanın: Instagram için görsel bir stil geliştirmek için logonuzun rengini taklit edin ve gönderileriniz için karışık tonlar kullanın.
Marka öğelerini Instagram içeriğinize dahil edin: Markanıza ait bir kültür oluşturarak hedef kitlenizi artırın. Markanızda neyin öne çıktığını görün. İçeriğinizde kullanın. Örneğin, bir yaşam tarzı senaryosuyla öne çıkan bir hikaye oluşturabilirsiniz. Şirketinizi temsil eden özel öğeler ekleyin.
Markanızı temsil eden hashtag'leri seçin: Hashtag'ler, mesajınızı daha geniş bir kitleye ulaştırmanıza yardımcı olur. Özel bir marka hashtag'ine sahip olmak, siber uzayda bu ayak izini yaratmanın bir yoludur. Bu yüzden markanıza özel bir hashtag tanımlayın ve bunu tüm gönderilerinize uygulayın. Ayrıca, sizden içerik yayınlarlarsa, müşterilerinizden ve hedef kitlenizden hashtag'inizi kullanmalarını isteyin.
Markanız için hangi hashtag'leri kullanacağınızdan emin değilseniz, ürün adınıza # Çevre Dostu + Adınız veya #Şirketiniz + ürünAdı gibi ilgili bir ifade ekleyebilirsiniz. Ayrıca Instagram'da sizinki gibi bir ürün veya hizmet aradıklarında insanlara ulaşmanıza yardımcı olacak hashtag'leri kullanın.

4.Uygun başlığı yazın.

Bir dükkana girdiğiniz ve satıcının açıklamaya istekli olmadığı ve karşılığında satın almak istemediğiniz olabilir. Instagram'ı aynı mağaza olarak görüyorsanız, satıcısı sizsiniz. Müşteriyi sizden satın almaya ikna etmek için, ona ürün hakkında eksiksiz bilgi vermelisiniz. 2200 karakterlik başlıkta ürününüzle ilgili bilgileri girmelisiniz.
Örneğin kozmetik satıyorsanız, ürünlerinizin özelliklerine ek olarak cilt bakım yöntemleri, saç veya kozmetik markaları gibi ilgili konularda başlıklar ve bu alandaki bilgiler de yazabilirsiniz.
Instagram'da satış yapmak ve hedef kitlenizin ilgisini çekmek için başlığınızın alakalı, eğlenceli veya bilgilendirici, ilgi çekici ve markanıza dayalı olması gerektiğini unutmayın.

5.Müşteri güvenini kazanın.

Müşteri sizi yakından görmüyor, bu yüzden size daha sonra güvenebilir. Ayrıca, Instagram'daki tüm mağazaların içinde neden sizden alışveriş yapsın? Bu yüzden onun güvenini bazı şekillerde kazanmalısınız:
Videoyu kullanın: Video bugünlerde Instagram'da çok popüler ve insanlar metin okumak için video izlemekle daha çok ilgileniyor. Video ile mesajınızı müşteriye daha erken iletebilir, ürününüzü detaylı bir şekilde tanıtabilir ve müşteri ile etkileşime geçebilirsiniz. İçiniz rahat olsun, video hızlı yanıt veren ve Instagram'da iyi satış yapmaya yardımcı olan içeriktir.
Müşteri Memnuniyeti Hikayesini Unutmayın: Sizin için yeni olan insanlar, kitlenizin bir parçası olarak kalabilmeleri için zihinlerinde güven oluştururlar.
Ugc'den yardım alın: Hedef kitlenizi markanızı tanıtmaya ve ürünlerinize duydukları sevgiyi paylaşmaya teşvik edecek bir senaryo oluşturun. Markanızın hayranları sosyal satışlarda önemli bir rol oynamaktadır. Ürünlerinizi veya hizmetlerinizi gördükleri ve deneyimledikleri gibi ifade eden kişilerdir. İçeriklerini yeniden yayınlamak güçlü bir satış aracıdır. Müşterileri sadece ürünleriniz için kullanmakla kalmaz, aynı zamanda sosyal medyada o müşterileri tanıyarak takdirinizi gösterirsiniz. Bu yöntem, markanızın popülaritesini yansıttığı ve insanların güvenini kazandığı için faydalıdır.
Alışveriş sürecini müşteri için kolaylaştırın: Rahat ve kolay alışveriş, Instagram'da satışların artmasına ve reklam verimliliğine yol açar. Satın almak için müşterinin gerekli tüm bilgileri bilmesi gerekir. Bu yüzden müşteriyi fiyat, ürün özellikleri ve satın alma süreci hakkında yorum yapmaya veya doğrudan mesaj göndermeye zorlamayın.
 Örneğin, bir hikayeye ürün satın alma bağlantısı yerleştirmek, satın almanın en kolay yollarından biridir ve bu da Instagram'da satışları hızlandırabilir.

6.Müşterilerinizle etkileşim kurun.

İşletmeniz ve alıcılar arasındaki ilişki satışlar için çok önemlidir. Müşterilerinize robot değil, insan gibi davranmalısınız. Onlarla etkileşimi programınızın en üstüne koyun ve şunları yapın:
Kendi emojilerinizi kullanın: Emojileri kullanmak, bir mağazada profesyonel bir satış elemanı gibi görünmenize yardımcı olur. Emojiler, izleyicide samimiyet ve iyi bir his yaratan ve sayfanızın popülaritesine katkıda bulunan internette ortak bir dildir. Altyazılarda, yorumlarda veya Instagram direktiflerinde her türlü emojiyi kullanmaya çalışın.
Duyarlı olun ve dinleyicilerin yorumlarına dikkat edin: Kitleniz yorumlarda veya doğrudan bir soru sorduğunda, mümkün olan en kısa sürede yanıtlayın. Bir sorun durumunda yanlarında olduğunuzdan emin olmak için müşterilere sizinle iletişim kurmaları için bir yol verin.
Markanın arka planını gösterin: Instagram'daki bir diğer satış stratejisi ve tekniği, işletmenizin arka planını Instagram sayfasında paylaşmaktır. Bu tür içerikler, takipçilerinizin işletmenizin hikayesini bilmesini ve paylaşmasını sağlar.
Harekete Geçirici Mesajı Unutmayın: Kitlenizi yorum yapma, satın alma, arkadaşlarınızla paylaşma ve hatta sitenizi ziyaret etme gibi eylemlerde bulunmaya davet edin. Bu, kitlenizle daha fazla bağlantı kurmanın ve Instagram'da satışları artırmanın harika bir yolu olacaktır.
Yarışmalar düzenleyin ve ödüller verin: Instagram yarışmaları düzenlemek, kullanıcılarla etkileşimi artırmanıza ve ayrıca birçok yeni takipçi kazanmanıza yardımcı olacaktır. Yarışma, gönderinizi arkadaşlarıyla paylaşmak ve sayfanıza daha yüksek bir katılım oranı sağlamak için hedef kitleniz arasında yeterince heyecan yaratır. Yarışmalar, Instagram satışlarının ayrılmaz bir parçası haline geldi.

 7.Reklam

Instagram içerik stratejinizi geliştirdikten sonra, bir dizi takipçi organik olarak sayfanıza çekilecek; Ancak Instagram'da satışları artırmak ve daha geniş bir müşteri topluluğuna ulaşmak için takipçilerinizi sürekli olarak artırmanız gerekiyor. Bunun için reklam yapmalısınız. Hedefli reklamcılığın ilkeleri vardır. Ne zaman reklam vereceğinizi ve reklam için ne tür içerikler hazırladığınızı bilmeniz gerekir. Sayfanızın reklamını yapmak için şu yöntemleri kullanabilirsiniz:
İndirim veya hediye sunun: Bu, ürünlerinizi tanıtmanın ve Instagram'da satışları artırmanın uygun maliyetli bir yoludur.
 Bir hediye veya indirim teklif ettiğinizde, doğal olarak potansiyel müşterileri cezbeder ve onları ürün veya hizmetinizi satın almaya teşvik eder. Sadık müşterileri ödüllendirmek için VIP indirimleri gibi cazip teklifler sunabilirsiniz.
Etkileyenlerle işbirliği yapın: Etkileyen kişiler, kitleleri üzerinde sahip oldukları güçle Instagram'daki satışları artırmaya yardımcı olabilir. İnsanlar satın almak için tavsiyelerine uyuyorlar. Influencer reklamlar sizi hedef kitlenize daha çabuk ulaştırır. Tabii ki, etkileyicinin ve hedef kitlesinin etkisinin işletmenizle ilgili olduğundan emin olun.
 Örneğin, spor malzemeleri satıyorsanız, bir spor fenomeni ürününüzü veya hizmetinizi hedef kitlenize tanıtmalıdır.
 Etkileyiciye, daha çekici bir satış için hedef kitlesine sunması için bazı indirim kodları verebilirsiniz.

Yüksek takipçisi olan sayfalar: Nispeten yüksek takipçisi olan sayfalarda reklam vermek, Instagram'da satış yapmaya da yardımcı olacaktır.

Yeniden Hedefleme Kampanyalarını Kullanın: Yeniden hedefleme kampanyaları, web sitenize giren ancak henüz müşteri olmayan kişileri izler, onları diğer web sitelerinde tanımlar ve web sitenize ve nihayetinde müşterinize geri döndürmek için onlara hedefli reklamlar gösterir. Örneğin, bir dizüstü bilgisayar reklamına tıklamış ancak satın alma sürecini tamamlamamış bir kişi düşünün; Reklamı aynı dizüstü bilgisayarda veya benzer bir bilgisayarda yeniden görüntülemek, satın alma sürecine geri dönme olasılığını artırır. Sonuç olarak, yeniden hedefleme kampanyası, kitlenin önceki davranışlarına dayanır ve siteden ayrıldığı aşamadan başlar. Yeniden hedefleme veya yeniden hedefleme kampanyaları kullanmak, Instagram'da satışları artırmanın iyi bir yoludur.

8.Instagram'da düzenli ve sürekli aktivite yapın.

Ya hiç değil ya da her zaman ol. Bilmelisiniz ki müşterileriniz bu sayfalara daha çok ilgi duyacak ve birkaç gün sonra sizin haberiniz olmadan sizi unutacak olan rakipleriniz de olabilir; Bu nedenle, gönderiler ve hikayeler için düzenli bir programa sahip olmak önemlidir. Bir içerik takvimi kullanın. Kitlenizi, hangi cinsiyette olduklarını ve en sık ne zaman Instagram'da olduklarını öğrenin, böylece ne zaman paylaşım yaptığınızı öğrenebilirsiniz.


9.Satın alma arzusu yaratın

Müşterilerinizin ne zaman alışverişle daha çok ilgilendiğini hiç merak ettiniz mi? Seyircide bir aciliyet, aciliyet ve fırsat kaybı duygusu yarattığınız zaman. Örneğin, bugün "indirimlerin son günü!" Veya "İlk 50 kişiye indirim." İndirim bittiğinde müşterilere hatırlatmak için hikayedeki CountDown çıkartmasını da kullanabilirsiniz.

Instagram'daki içeriğinizi analiz ederek satış stratejinizi geliştirin.

Ne kadar iyi yaparsanız yapın, Instagram satışlarını artırmaya çalışırken her zaman daha iyi olabilirsiniz. Sonuçları iyileştirmenin en iyi yolu, daha önce yaptıklarınızdan öğrenmektir. Kullanıcıların içeriğinizle nasıl etkileşime girdiğini tam olarak anlama için ücretsiz Instagram Insight analiz aracını kullanabilirsiniz. Elde edilen bilgileri inceleyerek içeriğinizi etkileşimi artıracak şekilde daha iyi ayarlayabilirsiniz.

Rakiplerinizin nasıl satış yaptığını inceleyin: Yöntemlerini stratejinize tam olarak uygulamayacaksınız. Sadece başarı faktörlerine bakın ve bunları işinizde yaratıcı ve farklı bir şekilde uygulayın.

Çözüm:
Şu anda en popüler sosyal ağ olan Instagram, etkileşim kurmanız ve yeni müşteriler çekmeniz için size yüksek yetenekler sağlar. Instagram'da satış artışı yaşamak istiyorsanız yapmanız gereken tek şey ipuçlarını ve püf noktalarını iyi uygulamak ve şu formülü aklınızın bir köşesinde bulundurmak:
İyi içerik + güven + satın alma kolaylığı = satış
Sabır ve sürekli çaba ile Instagram'da satış alanında birçok başarıya imza atacağınızı umuyoruz.Şimdi arayın

Yenibosna merkez mahallesi değirmenbahçe caddesi İstwest A1B blok kat 3 daire 36 Bahçelievler/İstanbul

(+90) 531 7677479

(+90) 212 9246096

info@adib.com.tr

temasta olmak